Москва

За западниот свет, Русија останува заматена во мистика. Но, главниот град на Русија е меѓу најмодерните и најфасцинантните места за посета во светот. Патувањето во Москва не е само патување низ историјата, тоа е исто така неверојатна можност да бидете сведоци на живот во еден од најголемите и разновидни градови во светот. Преку нашата Патувачка Библиотека на занимливости и интересни факти ви преставуваме еден мал дел од тајните и работите кои од Москва прават една од најинтересните и најуникатните дестинации на светот:

1. Кремљ порано изгледал многу поразлично отколку сега

Историските слики на „црвените“ sидови на московскиот Кремљ укажуваат на тоа дека тие порано биле бели, се до крајот на 19 век. Во помалку просперитетните денови на Русија, Кремљ не бил изложбеното дело како денес. Кога варосуването ги излупо ѕидовите од тули, не бел веднаш обновен со неверојатната црвена боја што сега сите ја поврзуваат со седиштето на моќта во Русија, оставајќи прилично излитена зграда. Исто така, славните црвени sвезди на врвот на кулите на Кремљ не беа секогаш таму. Дури во 1935 година, кулите на Кремљ биле украсени со двоглав орел: симболот на Руската империја. Симболите на поранешниот режим биле трн во око на водачот на руската револуција, Владимир Ленин, но тие не биле заменети за време на неговиот живот.

2. Москва е најголемиот град во Европа

Со повеќе од 19 милиони луѓе кои живеат во метрополитенската област во Москва, рускиот главен град е најнаселениот град на европскиот континент. Оваа статистика е уште поимпресивна кога ќе земете предвид колку е огромна Русија – просторот е ресурс што го имаат во изобилство. Сепак, Московската област, која опфаќа само 0,25% од копното на Русија, е дом на повеќе од 13,5% од нејзините жители!

3. Јуриј Гагарин, првиот човек во вселената, е погребан на ѕидот на Кремљ во Москва

Дури и пред неговиот лет во вселената, Јуриј Гагарин бил обожуван од страна на руската јавност. Кога од 20 негови врсници во Советската вселенска програма беше побарано анонимно да гласаат за тоа кој треба да биде првиот човек испратен во вселената, сите освен тројца гласале за Гагарин. Наскоро по неговата орбита околу земјата, неговата слава вртоглаво се зголемила. За жал, тој стана премногу вреден за некогаш да се врати на небото; реализација што подоцна доведе до негово продлабочување на депресијата. Тој се вратил на работа како пилот на борбени авиони и на крајот почина на рутинска мисија за обука. Од неговата смрт, неговиот краток, но извонреден живот се одбележува на повеќе начини. Баз Олдрин и Нил Амстронг оставија медали доделени на советскиот вселенски истражувач на површината на Месечината. Неговиот роден град е преименуван во Гагарин и  има кратер на крајната страна на Месечината кој го носи неговото име. Неговата пепел е закопана во Некрополата на еден ѕид од  Кремљ, каде астронаутите од сите националности доаѓаат да положат цвеќе пред нивниот лет во вселената.

4. Во Москва се наоѓа царското ѕвоно од 200 тони, најголемото ѕвонче во светот

Потребни биле три обиди да се направи Царското ѕвоно од 200 тони. Првата верзија тежела 18 тони и била потребна сила од 24 мажи само за да заѕвони. Но, неговото постоење било кратко. Ѕвоното се распаднало на парчиња откако се срушило на земја кога пожар ја зафатил дрвената камбанарија на московскиот Кремљ. Истото се случило и со второто ѕвоно. Исфрустрирана од сите пожари што ги распламтуваа плановите да го имаат најголемото ѕвоно во светот, царицата Ана Ивановна наредила третото да биде поголемо за еден и пол пати од последното. Била ископана  јама длабока 10 метри во близина на Кремљ за да се фрли темел за нова камбанарија. Но, додека се градела, друг пожар ја разбил структурата што го поддржувала огромното ѕвоно, и никој не можеше да најде начин да го извади од рушевините скоро 40 години. На крајот успеале да го извадат, но до ден денес, никој навистина не знае како звучи, бидејќи никогаш не успеале да го постават.

5. Москва има седум облакодери кои изгледаат исто

Изградбата на оваа група од седум згради, колективно позната како „Седум сестри“, завршила по Втората светска војна. Сталин еднаш рекол: ќе дојдат странци во Москва, ќе шетаат и нема облакодери. Ако ја споредат Москва со капиталистички градови, тоа ќе биде морален удар за нас. Објектите се хотел Украина, зграда на насипот Котелницическа, плоштад Кудринскаја, хотел Хејтон Москва Ленинградска, Министерство за надворешни работи, државен универзитет во Москва Административна зграда на Ред Гејтс.