Прага

Прага има природен, магичен магнет  кој секоја година привлекува свои милиони туристи. Сепак, има толку многу за средновековниот град што посетителите за прв пат можеби никогаш нема да знаат или дури и да дознаат. Од необични активности до легенди што ве бунат, проверете ги овие чудни и прекрасни факти што ќе ве натераат уште повеќе да се заљубите во градот Прага.

1. Можете да отиде во пивско СПА

Така е можете да се бањате во пиво и да пиете неограничени количини! (Се разбира, од посебно барел, не од вашата када) Очигледно, високата содржина на масло од  хоп во пивото помага да ги отворите порите и да имате посјаен изглед. Исто така, наводно, помага да се подобри имунитетот, да се стимулира метаболизмот и да се олесни стресот – кој би знаел дека бања со пиво може да биде толкy заживувачка! Сепак, тука не завршува вашето искуство. Ќе се опуштите на сламен кревет покрај камин, ќе јадете beer леб и сето тоа ќе го испотите во сауна во форма на буре. Аххх, блаженство…е, можете да се бањате во пиво и да пиете неограничени количини! (Се разбира, од посебна кригла, не од вашата када) Очигледно, високата содржина на масло

2. Прага е дом на втората најгрда зграда во светот

Голем дел од локалното население ја мрази зградата на кулата Жижков – телевизиската кула,  или од политички причини или поради нарушување на средновековниот хоризонт на Прага како многу висока, сива структура, која изгледа како да треба да полета. Како и да е, ако одите да ја проверите, одете  до самиот врв, бидејќи можете да добиете прилично убави погледи. Плус, не може да изгледа толку лошо како кога имаа 10 џиновски статуи бебиња кои ползеа низ неа до пред одредено време!

3. Најтесната улица во Прага е широка едвај 50 цм.

Најтесната улица во Прага – U Luzickeho seminare,  е широка едвај 50 см (супер мала), и поради тоа што е толку тесна, има свој семафор. Семафорот спречува пешаци да се состанат на средина и потоа да се прашуваат како да поминат едни покрај други. Одалечена е само 3 минути од Карловиот мост во непосредна близина на музејот на Франц Кафка.

 4. Бизарната легенда за астрономскиот часовник на Прага

Според легендата, мозокот што стои зад создавањето на Астрономската саат кула во Прага, Ханус Каролинум, беше заслепен од старите градски советници со врело шило. Тие тоа го сториле од страв дека Ханус ќе го пресоздаде часовникот во друг град и ќе го направи овој помалку познат и уникатен. Брутално. … Сепак, точна копија на Астрономскиот часовник може да се види во областа Хонгдае во Сеул во Јужна Кореја! 5. Математиката позади Карловиот мостКарловиот мост има прилично интересно математичко значење. Поранешниот чешки крал Чарлс IV го поставил првиот камен на мостот точно во 5,31 часот наутро на 9 јули 1357 година. Суеверен човек, кралот бил толку опседнат астрологија и нумерологија што го избрал овој датум поради неговата пишана форма: 1-3-5 -7-9-7-5-3-1 (година, ден, месец, време). Сигурно не сте го знаеле тоа!