Виена

За патниците кои сакаат да го искусат најдоброто што може да го понуди Европа, ќе треба да ја посетите Виена. Големата престолнина на Австрија, Виена е вид на класична туристичка дестинација која ги импресионира посетителите со своите атракции, атмосфера и култура. Некогаш срцето на една империја, елеганцијата и величественоста на Виена лесно ги воодушевуваат посетителите со романтични сфаќања за тоа каква е Европа. И покрај сето ова, ќе откриете дека има многу работи што треба да ги знаете пред да ја посетите Виена, за да ви помогнеме да го искористите вашето време најдобро таму.

Виена не е мала или едноставна дестинација, затоа има многу што вреди да се знае за градот. Се надеваме дека сето ова заедно ќе ви помогне вашето следно патување во Виена да биде поинакво и незаборавно.

1. Главен град на виното

Виена е единствениот главен град во светот што произведува значителни количини на вино во нејзините градски граници. Дом на над 1700 хектари лозја и преку 300 лозари, Виенците го сакаат своето вино. Додека најпопуларни се сортите на бело вино како што се Грунер Велтлинер, Рајнрислинг и Вајзбургундер, можете да најдете и убави црвени вина. Најдобар начин да уживате во локалното виенско вино е во heuriger (винска таверна) или одење по Виенската патека за вино.

2. Градот на музиката

Виена честопати се нарекува град на музиката или светска престолнина на музиката, бидејќи овде живееле повеќе познати композитори отколку во кој било друг град во светот. 4 од најдобрите 10 класични композитори во историјата работеле во Виена помеѓу 1750 и 1825 година. Волфганг Амадеус Моцарт, Лудвиг ван Бетовен, Josephозеф Хајдн, Франц Шуберт, Јохан Страус и Јоханес Брамс се само неколкумина кои ја повикаа Виена дом. Додека сте во Виена, можете да ги посетите поранешните станови на многу од овие познати музичари, кои се претворени во музеи. И не пропуштајте ја Куќата на музиката. Овде можете да го „откриете фасцинантниот свет на звук и виенска музика на интерактивен, разигран начин“.

3. Империјална зоолошка градина

Зоолошката градина во Виена или Тиергартен Шенбрун е најстарата и единствена барокна зоолошка градина во светот. Изградена во градините на палатата Шенбрун во 1752 година, зоолошката градина некогаш била во приватна сопственост на царот Франц Стивен и царицата Марија Тереза. Тиергартен Шенбрун сега може да се пофали со над 700 различни животински видови и е избрана за најдобра зоолошка градина во Европа. Освен тоа, со својата оригинална барокна архитектура, таа се смета и за најубавата зоолошка градина во светот.

4. Музејски кварт

Музејскиот кварт во Виена е најголемиот музејски комплекс во Европа. Зафаќа површина од 60 илјади квадратни метри. Со околу 70 културни објекти, MuseumsQuartier Виена е еден од најголемите уметнички и културни комплекси во светот. Многуте дворови, кафулиња и продавници низ комплексот му даваат дополнителен квалитет на тоа да се биде урбана дневна соба и оаза на смиреност и рекреација во средината на градот. Историските градби од 18 и 19 век и современите музеи формираат единствен архитектонски ансамбл и создаваат посебен амбиент.

5. “Француски” кроасан

Друг интересен факт за Виена: Во овој град е испечен првиот кондиторски производ, сега наречен француски кроасан. Го направил локален пекар во 1683 година и набрзо станал омилена закуска на жителите на градот – поготово на аристократијата. Дури откако  Марија Антоанета го однела рецептот за кроасанот во Париз, станал познат како француски.